تعمیر فن لب تاپ در منزل : تعمیر فن لپ تاپ در خانه نیاز به تجهیزات و آموزش هایی دارد که در این مقاله قرار است راجع به آن صحبت کنیم. همه لپ تاپ ها برای پردازش های خود از یک پردازنده مرکزی به نام سی پی یو و یک پردازنده گرافیکی استفاده می کنند. در هنگام کار با لپ تاپ سی پی یو خیلی داغ می شود؛ درنتیجه برای تعدیل دمای آن باید از پنکه های کوچکی به نام فن استفاده کنند. فن ها وظیفه دارند هر دو پردازنده را خنک کنند .

 

دو نوع فن در لپ تاپ وجود دارد :

فن دمنده

این فن هوای خنک را به درون لپ تاپ می فرستد.

فن مکنده

این فن هوای داغی که در سی پی یو ایجاد می شود از روی هیت سینک به خارج لپ تاپ هدایت می کند. در بیشتر مواقع دمایی که توسط سی پی یو ایجاد می شود از طریق خمیر سیلیکونی به هیت سینک منتقل می شود و بعد از آن از طریق فن له خارج دستگاه منتقل می گردد.

 

تعمیر فن لپ تاپ

خراب شدن فن لپ تاپ یکی از موارد رایجی است که میان کاربران اتفاق می افتد. این اتفاق علائمی به شرح زیر دارد:
خاموش شدن خود به خودی لپ تاپ
سر وصدای بیش از حد لپ تاپ
داغ کردن بیش از حد لپ تاپ
به گوش رسیدن صدای تق تق از لپ تاپ

البته گاهی اوقات که شما یک برنامه سنگین و یا یک بازی ویدیویی را باز می کنید، به گوش رسیدن صدای بیشتر و سریع تر کار کردن فن طبیعی است.
زمانی که فن خراب می شود سر و صدای آن بسیار آزار دهنده است. اما این همه مشکل نیست، یک فن خراب نمی تواند دستگاه را به راحتی خنک کند و باعث می شود لپ تاپ به شدت داغ کند. با داغ شدن دستگاه ممکن است قطعات درونی آن آسیب ببینند. البته خبر خوش این است که تعمیر این بخش خیلی هم سخت نیست و حتی ممکن است نیازی به تعویض آن ها هم نباشد. چنانچه نیاز به تعمیر لپ تاپ با هزینه مناسب دارید می توانید به لینک آن مراجعه نمایید.

 

دو نوع فن در لپ تاپ

 

لوازم مورد نیاز برای تعمیر فن لپ تاپ

جهت تعمیر فن لب تاپ در منزل باید لوازم زیر را آماده داشته باشید :

پیچ گوشتی
هوای فشرده
فن جایگزین
یک ساعت زمان آزاد

قبل از اینکه دست به انجام تعمیر فن لپ تاپ خود بزنید به این نکته توجه کنید که لپ تاپی که در این آموزش از ان سخن می گوییم تنها یک فن دارد، ممکن است لپ تاپ شما به خصوص اگر برای گیم از آن استفاده می کنید دارای چندین فن باشند تا بتوانند هوای خنک را به سیستم در هنگام بازی برسانند.

بیشتر اوقات، فن ها پر از گرد و غبار می شوند و همین موضوع باعث می شود که سر وصدای زیادی داشته باشند، همچنین کارایی آن ها کم شود. اگر سیستم شما بسیار سر و صدای زیادی دارد و یا بیش از حد داغ می کند بهتر است که فن لپ تاپتان را تعمیر کنید.
قبل از باز کردن پشت لپ تپ لا استفاده از یک کمپرسور هوا وحفظه هایی را که جریان هوا از آن بیرون می آید را از گرد و غبار رها کنید تا خوب تمیز شود. البته اگر شما می خواهید از کمپرسور استفاده کنید توجه کنید که فشار آن را خیلی کم یا خیلی زیاد نکنید.
اگر به فکرتان فکر بکری زد که از جارو برقی به عنوان یک کمپرسور استفاده کنید، ناچارم بگویم فکرتان به درد نمی خورد و اصلا نباید چنین کاری انجام دهید. زیرا ممکن ایت قطعات ریز داخلی درون لپ تاپ درون جاروبرقی کشیده شود و یا الکتریسته ساکن به وجود بیاید. برای این کار از اسپری های هوای فشرده که در فروشگاه ها به فروش می رسد هم می توانید استفاده نمایید.

لوازم مورد نیاز برای تعمیر فن لپ تاپ

 

شروع کار

بعد از این که این کار را انجام دادید یکبار دیگر لپ تاپ را روشن کنید شاید مشکل حل شده باشد. در غیر این صورت اگر این کار را انجام دادید و هنوز فن لپ تاپتان ناراضی بود و با سر و صدای زیادش شما را کلافه می کرد مجبورید پشت لپ تاپ را باز کنید.
البته حواستان به این موضوع باشد حتی برای تعمیر فن لپ تاپ، نباید پشت دستگاهی که گارانتی دارد را باز کنید.
در لپ تاپ های مختلف فن های مختلفی وجود دارند که باز کردن آن ها با هم تفاوت دارد. قبل از باز کردن لپ تاپ در اینترنت راهنمای باز کردن فن لپ تاپ مدل دستگاه خود را مطالعه کنید.
لپ تاپ را خاموش کنید و از برق جدا کنید.
باتری لپ تاپ را بیرون بیاورید.
با استفاده از یک پیچ گوشتی ، پشت دستگاه را بازکنید.
حالا باید فن را بررسی کنید. دقت کنید که فن دچار گرد و غبار شده است؟ به خوبی حرکت می کند؟
اگر فن لپ تاپ شما شکسته است و یا درست کارش را انجام نمی دهد مجبورید آن را تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.