شما حتما بارها و بارها لپ تاپ خود را خاموش و روشن کرده اید و ساعت ها با آن کار کرده اید، معمولا لپ تاپ یکی از نزدیکترین دوستان افراد به حساب می آید که هم با آن سرگرم می شود و هم وسیله ای برای کارشان است. با این حال کمتر کسی پیدا می شود که به راه اندازی و روشن شدن لپ تاپ دقت کند و زمانی این موضوع برایش مهم می شود که رایانه اش روشن نمی شود! در این مقاله این موضوع را بررسی می کنیم و درباره تعمیر بایوس لپ تاپ صحبت می کنیم.

تعمیر بایوس لپ تاپ
آنی تعمیر – aanitamir

بایوس چیست؟

زمانی که شما کامپیوتر و یا لپ تاپ خود را روشن می کنید، دستورات از بایوس اجرا می شوند. بایوس قطعه ای در لپ تاپ است که قطعات را به نوبت کنترل می کند و به سیستم عامل می گوید سیستم قابل اجرا است یا خیر. در واقع تمامی قطعات کامپیوتر نیز به بایوس اعتماد می کنند و برنامه ها دیگر هیچ کنترلی بر سخت افزار ندارند و تماما با دستورات بایوس قطعات را چک می کنند و سیستم آماده اجزا می شود.

این قطعه مهم روی مادربرد لپ تاپ نصب شده است و یک حافظه فقط خواندنی به شمار می آید. البته در لپ تاپ های جدید امکان نوشتن بر بروی بایوس هم فراهم شده است. در ادامه  به وظایف بایوس می پردازیم. برای آشنایی با تعمیر مادربرد لپ تاپ می توانید به لینک مقاله آن مراجعه نمایید.

مهمترین وظایف بایوس

 • کنترل عملکرد سخت افزاری قطعات لپ تاپ
 • فعال کردن تراشه های بایوس مربوط در سایر قطعات مثل کارت گرافیک
 • مدیریت تنظیمات هارد و کلاک
 • فراخوانی و اجرای سیستم عامل از دیسک سخت افزار روی پردازنده

همچنین شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیر فن لپ تاپ با ما همراه باشید .

انواع بایوس

 • بایوس فقط خواندنی که این نوع بایوس قابل برنامه ریزی نمی باشد.
 • بایوسی که فقط آی سی آن قابل برنامه ریزی است و تنها با دستگاه خاصی به نام پرام می توان این کار را انجام داد.
 • بایوسی که در آن می توان با استفاده از اشعه ماورا بنفش روی ان عملیات خواندن و نوشتن را انجام داد، اما اینکار اگر تکرار شود ممکن است به بایوس آسیب بزند.
 • بایوس EEPROM که اجازه می دهد کاربر آن را به روز رسانی کند.

آشنایی با بایوس لپ تاپ

زمانی که سیستم را روشن می کنید می توانید با زدن دکمه دیلیت، ظوارد محیط بایوس شوید. در این محیط ساعت، عملکرد سایر قطعات، دمای قطعات و … را مشاهده خواهید کرد. به طور کلی چهر مدل بایوس وجود دارد که یک مدل آن به نام  EEPROM در کامپیوتر های امروزی بیشتر استفاده می شود. در این نوع بایوس می توان شرایط را به صورت دستی و از طریق اینترنت به روز رسانی کرد. برخی از کاربران می خواهند به صورت تصویری تنطیمات بایوس را آموزش ببینند، اما بهتر است بدانید بسیار حساس هستند و حتی به روز رسانی آن برای برخی از مهندسان کامپیوتر هم سخت است.

همچنین شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیر لپ تاپ ایسوس با ما همراه باشید .

آپدیت و تعمیر بایوس لپ تاپ

مهمترین مشکلاتی که ممکن است برای بایوس به وجود بیاید

گاهی اوقات ممکن است به دلایلی بایوس از کار بیفتد و سیستم عامل اجرا نشود، این دلایل ممکن است بد افزارها و یا به روزرسانی های ناموفق بایوس باشند.

مهمترین مشکلات بایوس را در زیر آورده ایم:

 • فایل AMIBOOT.ROM بوت نمی شود.
 • اندازه فایل AMIBOOT.ROM خراب شده است.
 • خطای حافظه سیستم
 • خطای خواندن دیسک
 • خرابی کنترل کننده دیسکت ران
 • خطای استثنای عمومی
 • خطای حافظه نمایش

آپدیت و تعمیر بایوس لپ تاپ

بهتر است به روز رسانی بایوس لپ لپ تاپ را به متخصصان بسپارید زیرا این کار خیلی پرخطر است و ممکن است به مادر برد لپ تاپ شما آسیب های جدی وارد کند.

ما هیچوقت استفاده از نرم افزار تعمیر بایوس لپ تاپ را هم به شما پیشنهاد نمی کنیم، بهتر است برای آپدیت بایوس به سایت سازنده مادربرد مراجعه کنید، اما باید قبل از شروع مراحل مطمئن شوید نسخه جدیدی از پروگرم بایوس شما در دسترس باشد. البته گفتنی است که تمام مادربردها به دلیل خطر اجازه دسترسی کاربر به آپدیت بایوس را نمی دهند و این کار به تجهیزات خاصی نیاز دارد.

کلام آخر

برای تعمیر بایوس لپ تاپ و یا به روز رسانی آن بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید و بهتر است بدانید هر بایوسی نیاز به آپدیت ندارد و قطعا این نکته را که کدام مادربرد ها برای رفع مشکلشان به آپدیت بایوس نیاز دارند را تنها یک متخصص آن هم حرفه ای می داند.

شما می توانید برای تعمیر تعمیر بایوس لپ تاپ خود و دیگر مشکلات مربوط به لپ تاپ از ما مشاوره بگیرید تا ما شما را در این امر راهنمایی کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تماس ما 09125234997 در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید : تعمیر مدار شارژ لپ تاپ