یکی از مهمترین آی سی ها در موبایل هارد یا EMMC آن است که وظیفه آن ذخیره کردن انواع اطلاعات در فرمت های مختلف است.  خراب شدن هارد و یا آی سی نند در عملکرد گوشی موبایل هنگام راه اندازی و بوت اختلال ایجاد می کند. البته هارد به دلایل مختلفی ممکن است خراب شود که حتی بعضی از این را ممکن است شما ندانید و انجامشان دهید. در این مقاله از آنی تعمیر درباره تعمیر و تعویض هارد گوشی صحبت می کنیم.

دلایل خراب شدن هارد

دلایل خراب شدن هارد

 • ضربه و آب خوردگی
 • ریست فکتوری کردن موبایل وقتی باتری زیر ۲۰ درصد است
 • ریستارت کردن گوشی در حال شارژ
 • پایان عمر مفید آی سی موبایل
 • ویروسی شدن گوشی
 • استفاده از شارژر های غیر استاندارد
 • خاموش شدن گوشی در حین آپدیت
 • دراوردن باتری گوشی در زمان روشن بودن و اجرای اپلیکیشن ها
 • و …

گاهی اوقات خراب شدن هارد موبایل غیر قابل تعمیر است و باید تعویض گردد. گاهی اوقات هم می توان آن را تعمیر نمود.

 

تعمیر و تعویض هارد موبایل

تعویض هارد گوشی عملیات تخصصی در حوزه سخت افزار موبایل می باشد و باید به کمک تجهیزات و افراد خبره در این کار انجام شود.

در موبایل ها با برند های مختلف مثل آیفون، سامسونگ، شیائومی و سایر برند ها سی پی یو های مختلفی کار گذاشته شده است، به همین دلیل این کار حساسیت بسیار زیادی دارد. همچنین این روزها هارد موبایل های چسبی هستند و نصب آن روی مادربرد به مهارت، دانش و تجربه کافی نیاز دارد. متخصص بایذ از ابزار و تجهیزات خاص و آی سی اورجینال استفاده کند و فایل پروگرم هارد را در تعویض هارد به درستی نصب کند.

خراب هارد در گوشی های موبایل بخصوص در برند های هوآوی و اچ تی سی بسیار شایع است، به همین دلیل آموزش تعمیر و تعویض هارد موبایل می تواند برای هنرجو بسیار درآمد زا باشد.

در ادامه مقاله با ما در مجله آنی تعمیر همراه باشید تا پیرامون خراب شدن هارد موبایل بپردازیم.

 

سوختن هارد گوشی موبایل

اگر هارد موبایل شما از نظر الکترونیکی آسیب دیده باشد نشان دهنده EMMC می باشد. این حالت ممکن است به دلیل نوسانات برق شهری اتفاق بیفتد. نوسانات برق می توانند برد یا آی سی کنترل یا هردو را خراب کنند. گاهی اوقات می توان هارد سوخته را تعمیر کرد اما در بسیاری از موارد این امکان وجود ندارد و هارد موبایل باید تعویض گردد. البته اگر هارد سوخته قابل تعمیر نباشد، اطلاعات آن قابل بازیابی هم نیست و تعویض هارد موبایل از تعمیر آن به صرفه تر است.

 

سوختن هارد گوشی موبایل

علت های خراب شدن و سوختگی هارد و تعمیر و تعویض هارد موبایل

در کل، خراب شدن و سوختن EMMC به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که برخی از آن ها در تمام گوشی ها مشترک است.

 • زمانی که گوشی در حال شارژ است آن را خاموش و یا ریست نکنید.
 • زمانی که باتری گوشی زیر بیست درصد است آن را ریست فکتوری و یا ریست معمولی نکنید.
 • (زیرا این عملیات به ولتاژ بیشتر نیاز دارد و ممکن است با این کار به هارد گوشی ولتاژ کافی نرسد و خراب شود. همیشه حواستان باشد که گوشی بالای هفتاد تا هشتاد درصد شارژ داشته باشد و بعد آن را ریست کنید. )
 • انجام بازی های گرافیکی را کنترل کنید!
 • ضربه خوردن و آب خوردگی هم که یک علت بدیهی برای خراب شدن هارد موبایل است. البته گاهی اوقات گوشی شما بعد از ضربه و یا آب خوردن کار می کند و پس از مدت زمانی بی علت و بی دلیل خاموش می شود. در این صورت هارد گوشی بدون شک سوخته است و باید تعمیر و تعویض هارد موبایل را عملی نمود.
 • از شارژر های غیر استاندارد استفاده نکنید. زیرا در شارژر ها آمپر های مختلفی عبور می کند و هر گوشی برای شارژ شدن از آمپر مخصوص خود استفاده می کند. در صورتی که آمپر بالا و پایین شود ممکن است آی سی تغذیه گوشی و حتی هارد گوشی آسیب ببینند.

 

کلام آخر

برای تعمیر و تعویض هارد موبایل باید برخی از آی سی های روی برد تعویض شوند و کارشناس موبایل علاوه بر این که باید دانش و تجربه تخصصی در این حوزه داشته باشد، باید به تجهیزات و مهارت بالا در این کار هم دسترسی داشته باشد.

گاهی اوقات پس از تعمیر و تعویض هارد موبایل نیاز است که اطلاعات روی هارد را ریکاوری کرد که این کار در حوزه تخصص نرم افزار کاران می باشد. بهتر است گوشی موبایل گرانقیمت خود را به دست تعمیر کاران غیر حرفه ای نسپارید. توصیه ما به شما این است که از خدمات ما در آنی تعمیر به همراه گارانتی شش ماهه آن استفاده نمایید.

پیشنهاد مطالعه : تعمیر گلس ال سی دی موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.