علت خرابی باتری در لپ تاپ می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی باتری لپ تاپ مانند بسیاری از وسایل دارای یک عمر مشخص شده است و بعد از به پایان رسیدن عمر مفید کارایی خود را از دست می دهد.

باتری لپ تاپ می تواند به مدت ۳ الی ۴ سال عمر مفید داشته باشد. اگر باتری لپ تاپ شما زودتر از به پایان رسیدن عمرش خراب شود علت می تواند چیز دیگری باشد. خوشبختانه بعضی از دلایلی که منجر به خرابی باتری لپ تاپ شده قابل تعمیر است. تعمیرکار با بررسی علت و مشکل معیوب شدن باتری می تواند لپ تاپ شما را تعمیر کند. در ادامه در مورد علت های خرابی باتری صحبت می کنیم.

نکات مهم جهت افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

علت خرابی باتری در لپ تاپ می تواند استفاده نادرست از لپ تاپ باشد؛ اما همیشه جلوگیری کردن از خراب شدن باطری بهتر از تعمیر آن است و به همین دلیل در صورت بروز مشکل در باتری باید آن را به یک تعمیرکار بسپارید.

در هنگام شارژ کردن باتری دستگاه هنگامی که شارژ به صفر درصد رسید آن را شارژ کنید . یکی دیگر از راه ها که موجب افزایش عمر مفید باتری لپ تاپ می شود کالیبره کردن باتری لپ تاپ است. همچنین بهتر است بازی هایی که دارای گرافیک بالایی هستند را از دستگاه خارج کنید چرا که دمای لپ تاپ شما را افزایش می دهند. تمیز کردن باتری از دیگر نکات مهمی است که به شما در افزایش طول عمر باتری لپ تاپ کمک می کند. برای تمیز کردن باتری در ابتدا باید دستگاه را خاموش کنید سپس باتری را از دستگاه خارج کرده و با استفاده از یک دستمال مناسب آن را تمیز کنید.

 

علت خرابی باتری در لپ تاپ

 

دلیل 100 درصد نشدن باتری لپ تاپ

علت خرابی باتری در لپ تاپ یا 100 درصد شارژ نشدن آن ممکن است به دلایل گوناگونی اتفاق بیفتد. یکی از این دلایل که موجب خرابی باتری می شود مستهلک شدن باتری یا کهنه شدن باتری است. همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم باتری لپ تاپ ها دارای یک عمر مفید هستند و بعد از به پایان رسیدن عمر مفید کارایی خود را از دست می دهند.

لذا در صورت استفاده طولانی مدت از باتری بهتر است آن را تعویض کنید چرا که باتری مستند شده و به طور کامل فول شارژ نمی شود.

در صورت فعال کردن گزینه Battery life control باتری لپ تاپ شما ۱۰۰ درصد شارژ نمی شود چرا که این گزینه برای افزایش طول عمر باتری فعال شده است.

پیشنهاد مطالعه: تیم تخصصی آنی تعمیر با بررسی نیازهای مطالعه صفحات تست مدار شارژ لپ تاپ و آسی شارژ لپ تاپ را به شما عزیزان پیشنهاد می کند.

علل شارژ نشدن باتری لپ تاپ مختلف

علت خرابی باتری در لپ تاپ می تواند معیوب شدن باطری باشد. به اتمام رسیدن تاریخ انقضا باطری موجب می شود تا عملکرد درستی نداشته باشد، به همین دلیل به مرور زمان رو به افول می رود. برای تعمیر این مشکل باید باتری را تعویض کنید اما دلیل دیگری نیز وجود دارد که موجب شارژ نشدن باتری می شود و این دلیل قطعی در سیم ها و اتصالات دستگاه است.

هنگام قطعی کابل های برق دستگاه باطری شارژ نمی شود. پیچ خوردن کابل های برق یا قطعی و نوسان کابل از عواملی است که موجب قطعی در سیم ها و اتصالات لپ تاپ می شود. اگر مشکل قطعی کابل برق بود با تعویض کابل می توانید این مشکل را برطرف کنید. البته گاهی اوقات ممکن است اشکال در پریز برق موجب شارژ نشدن باتری شود.

سخن پایانی

در این مطلب در مورد علت خرابی باتری در لپ تاپ صحبت شد و نتیجه آن شد که مستهلک شدن باتری و داغ شدن باتری، پیچ خوردن کابل ها و قطعی و نوسان کابل و غیره از مشکلاتی هستند که موجب شارژ نشدن باتری لپ تاپ می شوند.

همچنین در بعضی مواقع ممکن است باتری لپ تاپ شما فول شارژ نشود در این هنگام ممکن است باتری شما مستهلک شده باشد البته علت دیگری نیز وجود دارد و آن فعال شدن گزینه Battery life control است. خوشبختانه برای جلوگیری از خراب شدن باتری لپ تاپ راه های گوناگونی وجود دارد و یکی از همین راه ها کالیبره کردن باتری لپ تاپ است همچنین می توانید با استفاده از یک پارچه تمیز باتری لپ تاپ را تمیز کنید اما توجه داشته باشید که باید باتری را خارج کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.