برای اینکه خرابی هایی که برای هارد اکسترنال به وجود می آید را درک کنیم، بهتر است بدانیم که این وسیله چطور کار می کند.  درون هارد دیسک هایی وجود دارند که با یک پوشش مغناطیسی پوشیده شده اند، اطلاعات شما روی این دیسک ها ذخیره می شود. این دیسک ها شبیه به سی دی هایی کوچک و متراکم هستند. هارد هایی که دیسک هایشان از جنس شیشه باشد با ضربه خوردن زودتر خراب می شوند. درون هارد اکسترنال موتور گرداننده ای وجود دارد که این دیسک ها را با سرعت بالا می چرخاند. در این مقاله از آنی تعمیر همراه شما هستیم تا بررسی کنیم پس از ضربه خوردن هارد چه اتفاقی برای آن می افتد. برای تعمیر هارد لپ تاپ به لینک آن مراجعه نمایید.

 

اگر به هارد ضربه ای رسید چه کنیم؟

این دیسک های کوچک خودشان به دسته بندی های کوچکتری به نام سکتور تقسیم شده اند. سکتور ها روی سطح دیسک قرار دارند و بار مغناطیسی را حمل می کنند. به کمک این بار مغناطیسی می توانند اطلاعات را به صورت کد ذخیره نمایند. دیسک های در چرخش شعاع سیم پیچی های مسی کوچکی را طی می کنند که دور بازوهای بلندی پیچیده شده است. به این بازو ها هد های خواندن و نوشتن مغناطیسی می گویند. وقتی که هارد استفاده نمی شود این هد ها از دیسک ها جدا می شوند. به وسیله یک پیچ به مکان اصلی شان در بالای دیسک ها فرستاده می شوند. بر خلاف سوزن گرامافون این هد ها نباید با سطح دیسک تماس پیدا کنند و با فاصله از سطح آن می ایستند به طوری که فاصله بین آن ها را هوا پر می کند. این فاصله آن قدر کم است که گفته می شود اگر میله فرضی ای در آنجا جای می گرفت قطر آن به اندازه ۲۴ اتم بود! تصور کنید یک هواپیما با سرعت بسیار بالا در فاصله بسیار کمی از زمین حرکت می کند. کار هد های خواندن و نوشتن روی دیسک هم همین گونه است و احتمال خطا در آن ها بسیار بالاست. بیشترین خطا در همین هد های خواندن و نوشتن به وجود می آید.

از آن جایی که هارد های اکسترنال بیشتر توسط کاربر حمل می شوند احتمال ضربه خوردنشان هم بالاست. البته ضربه به هیچ وسیله الکترونیکی به خوبی و خوشی تمام نخواهد شد. لب تاپ ها همیشه ممکن است سقوط کنند و هارد اکسترنالتان با یک بی احتیاطی از دستتان بیفتد. زمانی که این اتفاق افتاد ممکن است اطلاعاتتان پاک شود و شما را به دردسر بیندازد. البته نگران نباشید به کمک آنی تعمیر می توانید آن را ریکاوری کنید.

 

اگر هارد اکسترنالتان ضربه خورد چه می شود؟

وقتی که هارد لب تاپ و یا اکسترنال شما می افتد، ارتفاق و شدت سقوط مهم است. هرچه شدت و ارتفاع بیشتر باشد شدت آسیب به هارد هم بیشتر است و ممکن است هارد به سرعت از کار بیفتد. اگر هارد شما در حال کار کردن باشد و ضربه بخورد احتمال برخورد هدها با دیسک بالا می رود این ضربه هایی که هدها به دیسک وارد می کنند باعث از بین رفتن برخی سکتور ها می شود. کتی ممکن است شیار های عمیقی را در دیسک به وجود آورد. به این حالت اثر چرخشی می گویند. اثر چرخشی قادر است به کلی هارد شما را نابود کند. حتی ممکن است هد ها روی دیسک هارد شما گیر کنند و آن را از حرکت باز دارند. البته سازندگان هارد ها برای این مشکل چاره ای اندیشیده اند. بسیاری از لپ تاپ ها مجهز به شتاب سنج هستند. مثلا لب تاپ های اپل شتاب سنجی دارند که اگر لب تاپ در معرض سقوط یا حرکت ناگهانی قرار بگیرد یک سیگنال به هارد درایو می فرستد و به آن هشدار می دهد تا هد خواندن و نوشتن را از دیسک دور نماید.

اگر به هارد ضربه ای رسید چه کنیم؟

مشکلات ناشی از افتادن و ضربه خوردن هارد از نگاه آنی تعمیر

هارد صدای بیب بدهد.

هارد صدای کلیک بدهد.

هارد صدای عجیب و غریب بدهد.

هارد روشن نشود.

در صورت بروز این مشکلات آنی تعمیر به شما هشدار می دهد که بازیابی نرم افزاری برای هارد انجام ندهید.

نرم افزار های بازیابی اطلاعات اصلا مشکلی را حل نمی کنند بلکه ممکن است، مشکلی هم به مشکلات هارد شما افزوده کنند. زیرا هاردی که ضربه خورده باشد را نمی توان با نرم افزار بازیابی کرد. بهتر است شما هیچ کاری برای هاردتان نکنید و آن را مستقیما به آنی تعمیر بسپارید. ما متخصصان با مهارتی داریم که با یک قیمت منصفانه هارد شما را در کمترین زمان بدون اینکه آسیب بیشتری ببیند ریکاوری می کنند.

جهت انجام هر گونه تعمیرات موبایل ، لپ تاپ ، تبلیت و … می توانید به مرکز آنی تعمیر مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.