یکی از موارد مهم در زمان خرید لپ تاپ، اطلاع از تجهیزات مادربرد بر اساس فعالیت و استفاده شخصی است. در این مقاله در مورد تجهیزات و قطعات مادر برد لپ تاپ Laptop motherboard صحبت کرده و در آخر نتیجه گیری در مورد عناوین بررسی شده خواهیم داشت.

اجزا و قطعات مادر برد لپ تاپ

مادر برد لپ تاپ بخش های مختلف ای داشته که تمام آی سی ها و سایر تجهیزات برد بر روی آن نصب می شود. در نظر داشته باشید مادر برد لپ تاپ قسمت ‌های مختلفی داشته و از لایه های مختلفی تشکیل شده است. شما در حقیقت فقط دو لایه آن را مشاهده می ‌کنید. در ادامه به قطعات مادربرد لپ تاپ اشاره می کنیم.

پردازنده یا cpu از قطعات مادر برد لپ تاپ

پردازنده لپ تاپ به عنوان یکی از قطعات مادر برد لپ تاپ و مغز سیستم بوده به شمار می رود.این قطعه جزء اصلی ترین تجهیزات لپ تاپ است.. سی پی یو ها قابلیت جداسازی از لپ تاپ را ندارد. در صورت باز کردن مادر برد می ‌توانید تعداد هسته های پردازنده لپ تاپ را مشاهده نمایید. در نظر داشته باشید اگر پردازنده شما دچار آسیب شود، باید توسط تجهیزات حرارتی جداسازی شود.

همچنین شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیر لپ تاپ لنوو با ما همراه باشید .

پردازنده یا cpu از قطعات مادر برد لپ تاپ

چیپ I/o

یکی از از قطع های اصلی مادربرد، چیپ I/o بوده که بر روی مادربرد نصب می شود. چیپ I/o همان آی سی بوده که دارای ۱۲۸ پایه است. از این چیپ برای مدیریت تجهیزات و قطعه های ورودی از جمله موس، کیبورد، فلش مموری و سایر موارد استفاده می شود. چیپ I/o مدیریتی بر تمام عناصر ورودی و خروجی سیستم دارد.

اگر نیاز به تعمیر مادر برد لپ تاپ یا هر گونه تعمیرات لپ تاپ، موبایل و تبلت دارید با شرکت آنی تعمیر در ارتباط باشید.

چیپ گرافیکی از قطعات مادر برد لپ تاپ

برخی از لپ تاپ ها بدون گرافیک مجزا ساخته می شوند ولی بعضی دیگر لپ تاپ ها دارای گرافیک مجزا هستند. یکی قطعات مادر برد لپ تاپ برای بازی چیپ گرافیکی است. به لپ تاپ هایی که گرافیک مجزا ندارند، به آن ها سیستم آن برد می گویند. چیپ گرافیکی در واقع همان چیپ گرافیک مادربرد است. اگر از چیپ گرافیک حرفه ای و مجزا استفاده کنید، لپ تاپ شما دارای گرافیک یا جی پی یو اختصاصی خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: نشانه های خرابی چیپ گرافیک

انواع پورت های مادر برد

یکی دیگر از قطعات مادربرد لپ تاپ که بصورت روزمره استفاده می شود، پورت usb مادربرد بوده که امروزه از تکنولوژی های جدیدی در ساخت آن استفاده می شود. نسل ۳ یو اس پی از سرعت و قدرت بالا تری نسبت به نسخه‌ های قبلی برخوردار است. معمولاً یو اس بی های جدید را با رنگ آبی می سازند.

  • پورت هدفن و میکروفن

به طور معمول جک صدا مادر برد در کنار usb می سازند و یکی از قطعات مادر برد لپ تاپ به شمار می رود. حتی لپ‌ تاپ ‌هایی که امروزه از پورت های جانبی استفاده نمی کند، دارای پورت جک صدا است. این پورت ها برای اتصال انواع هدست، هدفون، هندزفری و غیره کاربرد دارد. همچنین می توانید به عنوان پورت ورودی نیز برای ضبط صدا و تماس استفاده نمایید.

  • پورت رم

پورت رم را معمولاً با نام رم ریدر نیز می شناسیم که برای خواندن اطلاعات از کارت های حافظه استفاده می شود. برخی از لپ تاپ ها دارای ورودی کارت مموری نبوده و می‌توان از تجهیزات مبدل برای اتصال مموری استفاده نمایید. لازم به ذکر است رم ریدر مدتی است منسوخ شده و مورد استفاده نمی باشد.

سوکت ها در لپ تاپ

سوکت ها در لپ تاپ

  • سوکت رم لپ تاپ

رم مادر برد اهمیت بسیار بالای دارد و با توجه به نور و نسل لپ تاپ شما از رم های مختلفی استفاده می شود. به عنوان مثال برخی لپ تاپ ها دارای سوکت رم بوده ولی برخی دارای چهار سوکت رم هستند. در نظر داشته باشید برخی رم های لپ تاپ قابل جداسازی نبوده و باید توسط ابزار و حرارت انجام شود. برخی دیگر به آسانی قابل جداسازی است.

  • سوکت هارد

یکی دیگر از قطعات مادر برد لپ تاپ، سوکت هارد یا حافظه بوده که محل اتصال حافظه مادربرد است. این سوکت برق قسمت های مختلف برد ساخته می شود که از طریق کابل ساتا یا ام ساتا هارد موردنظر به لپ تاپ وصل می شود. رفته‌رفته ابعاد سوکت های هارد کوچکتر شده و سرعت و قدرت آن در حال افزایش است. در صورت آشنایی با تعمیر هارد لپ تاپ می توانید مقاله آن را مطالعه فرمایید.

مادر برد لپ تاپ بخش های متنوعی دارد که در مقالات بعدی به ان ها اشاره می کنیم. بحث امروز را در مورد معرفی قطعات مادر برد لپ تاپ بود. اگر هر سوالی در مورد تجهیزات داخلی لپ تاپ ها، گوشی موبایل و سایر تجهیزات دارید به سایت آنی تعمیر سر بزنید. در صورت تمایل به تعمیر سیستم خود، با کارشناسان سایت آنی تعمیر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.