کاری که فن لپ تاپ Laptop fan با دستگاه انجام می دهد بسیار مهم است. اما شناخت و نگهداری فن لپ تاپ و استفاده از آن به ما کمک می کند تا از آن نهایت استفاده را ببریم و خرابی فن لپ تاپ را به تاخیر بیندازیم. مقاله پیش روی شما راهنمای کامل نگهداری  فن لپ تاپ و کاربرد آن است. پس از بررسی کامل این قطعه و عملکرد آن، به نکاتی برای استفاده صحیح از آن و جلوگیری از بروز مشکلات می پردازیم. در صورت نیاز به تعمیر فن لپ تاپ می توانید با مرکز تخصصی تعمیرات آنی تعمیر تماس حاصل فرمایید.

فن لپ تاپ چیست و چه کاربردی دارد؟

گرمای تولید شده توسط تراشه‌های پردازشگر الکترونیکی لپ‌تاپ به اندازه‌ای کم نیست که به مرور زمان  محیط لپ تاپ خنک شود. CPU لپ تاپ طوری برنامه ریزی شده است که در دمای خاصی کار کند. وقتی پردازنده از این حداکثر دما فراتر رود و بیش از حد گرم شود، از کار می افتد.

بنابراین، ما به یک سیستم خنک کننده برای خنک نگه داشتن CPU نیاز داریم. افزایش دمای سیستم گاهی نه تنها باعث خاموش شدن سیستم می شود، بلکه عواقب جدی از جمله آسیب به قطعات، ذوب شدن و حتی آتش سوزی به همراه دارد! به همین دلیل شما باید در نگهداری فن لپ تاپ خود کوشا باشید.

فن لپ تاپ قطعه ای است که دمای سیستم را در محدوده مورد نظر حفظ می کند و از گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند. فن های لپ تاپ می توانند سرعت را با توجه به دمای داخلی سیستم تغییر دهند. به همین دلیل است که ممکن است هنگام تماشای سریال متوجه صدای چرخش فن لپ تاپ نشوید، اما هنگام بازی یا اجرای برنامه های سنگین دیگر آن را بشنوید. در صورت نیاز به تعمیر فن لپ تاپ می توانید با مرکز تخصصی تعمیرات آنی تعمیر تماس حاصل فرمایید.

فن لپ تاپ چیست و چه کاربردی دارد؟

چگونه کار می کند؟

فن های لپ تاپ تنها یک هدف دارند: خنک کردن سیستم با بیرون کشیدن هوای خنک از محفظه و داخل اجزای کامپیوتر (به خصوص CPU). با این حال، یک فن لپ‌تاپ می‌تواند با حذف هوای گرم از سیستم خنک‌سازی کند.

بنابراین،برای نگهداری بهتر از فن لپ تاپ همیشه مراقب باشید که سوراخ های دستگاه شما مسدود نشود. در صورت عدم توجه به این موضوع از کارکرد فن لپ تاپ جلوگیری می کنید. شاید تعجب آور باشد که حتی باریک ترین و مدرن ترین لپ تاپ ها گرمای کافی را برای داشتن یک فن تولید می کنند!

چه چیزی باعث گرم شدن بیش از حد می شود؟

عوامل مختلفی می توانند دستگاه شما را تحت تأثیر قرار دهند و باعث شوند که فن لپ تاپ به خوبی کار نکند. بسیاری از این موارد نیز مشکل را تشدید می کنند. اول از همه با عادات خوب و مراقبت مناسب می توانید گرمای بیش از حد دستگاه راکاهش دهید. قبل از باز کردن دستگاه خود یا پیدا کردن بهترین فن  قابل حمل در Google، نکات و ترفندهای زیر را برای پخش گرما امتحان کنید:

برای نگهداری بهتر از فن لپ تاپ آن را در مکان مناسب قرار دهید

موقعیت مکانی سیستم شما نقش مهمی در بهبود عملکرد فن لپ تاپ و خنک سازی دستگاه دارد. دمای بالا و محیط های با تهویه ضعیف مخصوصاً در تابستان برای دفتر کار مناسب نیستند. اگر دستگاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد دمای آن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

برای اینکه فن لپ تاپ کار خود را به خوبی انجام دهد، آن را از پنجره، رادیاتور و سایر منابع نور و گرما دور نگه دارید و در محیطی با دمای کنترل شده نگهداری کنید.

تهویه ناکافی برای نگهداری از فن لپ تاپ مضر است

تهویه ناکافی یکی دیگر از دلایل اصلی گرمای بیش از حد است. اشاره کردیم که لپ تاپ ها دارای سوراخ هایی هستند که به کارکردن و گرم شدن فن لپ تاپ کمک می کند. اگر این دریچه ها به دلیل محل قرارگیری دستگاه، تجمع گرد و غبار یا دلایل دیگر پوشانده شوند، جریان هوا متوقف می شود و هوای گرم در داخل محفظه جمع می شود.

تجمع گرد و غبار خلاف اصول نگهداری فن لپ تاپ

تجمع گرد و غبار روی فن ها و قطعات داخلی باعث داغ شدن بیش از حد و آسیب دیدن فن لپ تاپ می شود. تجمع گرد و غبار در فن ها مانع از جریان هوا می شود. با این حال، گرد و غبار باقی مانده در قطعات داخلی موجود منجر به حفظ گرما در آنها می شود.

این می تواند مشکل ساز باشد، به خصوص برای قطعاتی که گرمای زیادی تولید می کنند (مانند CPU).

برای نگهداری  فن لپ تاپ چه باید کرد؟

بهتر است برای لپ تاپ خود از فن خارجی موجود در بازار استفاده کنید. اگر لپ تاپ برای بازی یا تماشای فیلم خریده اید یا اگر از نرم افزارهای گرافیکی سنگین استفاده می کنید، از خمیر سیلیکونی استفاده کنید. از کارکردن سیستم خود در محیط های نامناسب خودداری کنید. هر چند وقت یکبار سیستم خود را برای سرویس لپ تاپ خود به مجموعه ما بیاورید.

توجه داشته باشید که اکثر لپ تاپ ها به دستگاه های جانبی اجازه می دهند تا سرعت فن قابل حمل را کنترل کنند. هرچه سرعت فن کمتر باشد نویز کمتری دارد. SSD ها بسیار بهتر از هارد دیسک های معمولی هستند. برای تعویض و تعمیر فن لپ تاپ خود محل های استاندارد و استاندارد را مشخص کنید و از تعمیر و آسیب رساندن به دستگاه که باعث آسیب و شکستگی مضاعف می شود خودداری کنید.

پیشنهاد مطالعه: تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.