یکسره کار کردن فن لپ تاپ، یکی از موارد نقص و عملکرد غیرعادی در لپ تاپ ها به شمار می رود. در این مقاله در نظر داریم به بررسی این علت بپردازیم. چنانچه سلامت و ایمنی لپ تاپ‌تان برای شما مهم است، خواندن این متن را از دست ندهید. در این نوشتار نکاتی ارائه شده است که می تواند شما را بیش از پیش با این موضوع کمک کند.

تعمیر فن لپ تاپ در آنی تعمیر

بررسی دلایل یکسره کار کردن فن لپ تاپ

قبل از بررسی دلایل یکسره کار کردن فن لپ تاپ (Lap top Fan) ذکر این نکته خالی از فایده نیست. فن قسمت سخت افزاری لپ تاپ است که می تواند گرمای دستگاه را کنترل و پایش نماید. با بالا رفتن دمای لپ تاپ، فن می چرخد و دمای دستگاه را پایین می آورد. جهت تعمیر فن لپ تاپ می توانید اینجا را کلیک نمایید.

این مشکل، نشان دهنده این است که در عملکرد آن اختلالی صورت گرفته است. چنانچه این عیب را زود برطرف نکنید، باید منتظر وقوع پیامدهای منفی بیشتری باشید. یکی از دلایلی  که باعث می شود، این اتفاق بیفتد، باز بودن برنامه هایی است که روی دستگاه قابل مشاهده هستند.

تمامی برنامه بلااستفاده را در حین کار ببندید. چراکه باعث می شود تا دمای دستگاه افزایش یافته و فن برای خنک کردن آن دائم در حال چرخش باشد. با این همه اگر لپ تاپ باز هم نرم افزاری را اجرا نمی کند و فن همچنان در حال چرخش است، دلایل دیگری ممکن است در کار باشد. در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می کنیم:

پیشنهاد مطالعه :  آیا هارد لپ تاپ قابل تعمیر است؟

بررسی دمای سی پی یو

در نخستین گام، خوب است سیستم نرم افزاری را بررسی کنید. سپس لپ تاپ را نیز از نقطه نظر سخت افزاری نیز مورد کاووش و بررسی قرار دهید. نزدیک به نود درصد این مشکل، به نرم افزار مربوط می شود. یعنی ممکن است برنامه ای از سی پی یو بیش از حد انتظار استفاده می شود. در این صورت  cpu usage history را چک کنید. چنانچه عدد آن برنامه، از سی یا چهل درصد زیاد یا کم می شود، دلیل این چرخش مداوم فن می تواند همین مساله باشد.

تغییر تنظیمات سیستم

برای این که یکسره کار کردن فن را از بین ببرید، خوب تنظیمات سیستم را تغییر دهید. در ویندوز 10 باید وارد تنظیمات بشوید. این مراحل را طی کنید تا مشکل یکسره شدن فن از بین برود.

  • به Start> Settings> System> Power & Sleep> تنظیمات بروید.
  • روی “Change plan settings” در منوی باز شده ضربه بزنید.
  • در منوی بازشده تغییر تنظیمات پیشرفته برق، change advanced power setting را انتخاب نمایید،
  • در نهایت روی مدیریت توان پردازنده، processor power management  انگشت بزنید، و خنک کننده سیستم، system cooling policy    را در لیست کشویی انتخاب کنید، سپس فعال را انتخاب نمایید، active را به passive تغییر دهید، OK را بزنید.

با طی این مراحل تنظیمات کامل می شود. حالا دیگر فن هر وقت مورد نیاز بود، شروع به کار خواهد کرد. گفتنی است تمیز کردن فن نیز می تواند اثربخش باشد.

 

مساله سخت افزاری

گاهی ممکن است یکسره کار کردن فن لپ تاپ به خاطر مساله سخت افزار دستگاه باشد. البته پیشنهاد می دهیم این کار به کاردانش بسپارید. همانطور که در پاراگراف بالا نیز بدان اشاره شد، فن ممکن است به خاطر ازدیاد گرد و غبار و کثیف شدن، داغ شود و نتواند خوب بچرخد. سرویس و تمیز کردن هر چند وقت یکبار می تواند لپ تاپ شما را از داغ شدن های بی موقع نجات دهد.

 

 بسته شدن جریان هوا

گاهی اوقات دلیل یکسره کار کردن فن لپ تاپ این است که جریان هوا به فن نمی رسد.  بدین معنی که علتی جلوی دریچه های هوای لپ تاپ را گرفته است. هرگز لپ تاپ را روی سطحی که نرم است مانند رختخواب قرار ندهید. مراقب باشید، دریچه های هوای لپ تاپ دسترسی به هوا داشته باشند.

 

خنک کردن لپ تاپ

یکی از راه حل های یکسره کار کردن فن لپ تاپ در مسئله تعمیر فن لپ تاپ،استفاده از کول پد است.  کول پدها ورق های خنک کننده فن هستند که زیر لپ تاپ گذاشته می شوند تا کمک کند فن دستگاه خنک بماند . فن های وکیوم نیز برای کشیدن هوای داغ دستگاه پیشنهاد خوبی است.

.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.